החשש: 'מלחמות היהודים' יזלגו גם לאשדוד // טור פוליטי

$(function(){ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('0ab5ce1a-dc1d-4f57-a2e4-cc715135ca56','/dyncontent/2023/12/5/d78e4ce7-f903-4198-af0e-9ee2b465662c.jpg',17221,'נמל אייטם כתבה ',525,78,true,53127,'Image','');},15],[function() {setImageBanner('0ab5ce1a-dc1d-4f57-a2e4-cc715135ca56','/dyncontent/2023/10/18/98a77b6e-8760-4c2b-af97-645037f78506.gif',16189,'אייטם כתבה עירייה',525,78,true,53127,'Image','');},15],[function() {setImageBanner('0ab5ce1a-dc1d-4f57-a2e4-cc715135ca56','/dyncontent/2024/2/13/13ed37c9-94ca-450a-b371-33e4a3b6dd0b.jpg',17353,'מהדרין אייטם כתבה ',525,78,true,53127,'Image','');},15],[function() {setImageBanner('0ab5ce1a-dc1d-4f57-a2e4-cc715135ca56','/dyncontent/2024/1/8/47cba7fb-cd35-4b5c-9074-7a43984718cf.gif',17320,'בועות אייטם כתבה ',525,78,true,53127,'Image','');},15]]);})

בעוד הזירה החרדית-ארצית גועשת, דווקא באשדוד נשמר השקט התעשייתי - על אף הפיצול החרדי למועצת העיר | עם זאת, בימים האחרונים צף החשש שההתלהטות המורגשת בבית שמש, אלעד ובני ברק, תשפיע גם על המתרחש באשדוד | האם לסרי אמור להיות מודאג מההתפתחויות? | ניתוח פוליטי - טור מס' 5

 

פרטי

1. 

כאילו לא מתרחשת כעת מלחמה של ממש בדרום ואוטוטו בצפון, עסוקים כעת הבכירים הפוליטיים החרדים בשאלה הבוערת של 'מי בראש'.

קשה להאמין, אבל הבחירות המונציפליות שיצאו לדרכן בסוף הקיץ, נמוגו להן בעשן לאחר פרעות שמחת תורה וצצו ועלו שוב ושוב לאחר מכן, חזרו עתה לאוויר כאשר בזירה החרדית הן מצליחות לתפוס את הכותרות.

המציאות הזו אינה נעימה. אחרי הכל קשה להבין איך זה שכאשר הציבור הכללי בארץ מגלה בגרות ואחריות והוא מתלכד על אף הפערים הפוליטיים, דווקא בציבור החרדי עסוקים בימים אלו בקינוניות מכוערות ובתככים קטנוניים.

עם זאת, ניתן להתנחם בכך שאלו שעסוקים בכך הן בעיקר הדמויות הפוליטיות, בעוד ב'שטיבלך' ובקרב הציבור הרחב עצמו הפיצולים לא באים לידי ביטוי, והאחווה הקיימת בין הקהלים השונים עדיין נשמרת.

מה שברור, שמערכת הבחירות הזו הולכת ומסתמנת כמכוערת מיום ליום. ומעניין, שדווקא בעיר אשדוד – שבה נרשמה ההתפצלות הדרמטית והמפתיעה עם פתיחתה של המערכה – נשמרת בינתיים האידיליה.

כך, בעוד בערים בני ברק, בית שמש ואלעד שיצאו לדרך תוך שמירה כביכול על חזית מאוחדת ניטשים להם בימים אלו קרבות ענקים, הרי שדווקא באשדוד שבה התפצלה סיעת אגודת ישראל והיא הפכה לשתי סיעות – חילוקי הדעות כלל לא מורגשים באווירה.

ראש העיר עם הרב וובר. שניאור מור יוסף

האם כך ימשך המצב עד ליום הבחירות עצמו? כולנו מקווים ומייחלים שכן. עם זאת, ההתפתחויות המפתיעות שמתרחשות בימים אלו בערים החרדיות צפויות להקרין גם על אשדוד, ולפי המידע שמגיע לידינו יתכן ויהיו להן השלכות ישירות על העיר.

איך בדיוק? לשם כך יש להתבונן במתרחש בערים החרדיות הסמוכות, כשאז נוכל לנחש מה צפוי לנו בימים הקרובים. אך לשם כך ראוי ונכון קודם כל להדק אטב כביסה לחוטם. התבשיל שנרקם לו בערים החרדיות רחוק מלהדיף ניחוח, ואם הצחנה הזו מורגשת כבר עכשיו - אפשר רק לתאר כיצד תיראה העיסה הזו ככל שיום הבחירות ילך ויתקרב.

 

2.  

תחילה, קצת רקע למי שהספיק לשכוח: הרשימות לבחירות המוניציפליות 2023, שהוחלפו לבחירות 2024 לאחר שבוטלו עם פרוץ ארועי הדמים בדרום, יצאו לדרכן לאחר שהושגה הסכמה בין הסיעות המובילות – אגו"י שמנוהלת בידי הסיעה המרכזית (גור), ודגל התורה.

מי שיצאה פגועה וחבולה כבר בתחילת הדרך היתה ש"ס, שנראה היה כי מי שעומד בראשה, היו"ר הרב דרעי, איבד את יכולותיו הידועות ואת קסמיו. המפלגה שקצרה הצלחות עד כה – עמדה להגיע לישורת האחרונה כשהיא מזדנבת הרבה אחרי דגל התורה ואגודת ישראל.

המפנה התרחש לו דווקא בימים האחרונים. על אף ההסכמים שנחתמו כשניתן היה להניח שהבחירות הקרובות יתנהלו בשקט הדדי, נודע לפתע על התפתחויות דרמטיות שצצו להן בעיר בית שמש. שם, בעיר שעומדת להפוך בשנים הקרובות לעיר החרדית הגדולה, נחתם לו בחשאי הסכם בין גור-ויזניץ-ש"ס, לפיו יזכה ראש העיר בעבר, הרב משה אבוטבול, לתמיכה מחודשת שהעלתה אותו על המסלול הריאלי במרוץ על ראשות העיר.

המהלך המפתיע שמט את לסתותיהם של אנשי 'דגל התורה', שעד לפני מספר ימים ראו את הדרך ללשכת ראש העיר סלולה בפני נציג המפלגה, הרב גרינברג. הם כל כך היו משוכנעים בכך, עד שלא טרחו לסגור הסכמים חתומים עם כל הצלעות, למעט חסידות ויזניץ שנחשבת לציבור זניח בעיר מבחינה מספרית.

באדיבות המצלם

כעת הקלפים התערבבו מחדש ומי שסיכוייה הפכו גבוהים לנוכח הפיצול החרדי בבית שמש היא ראשת העיר הנוכחית עליזה בלוך.

סטירת הלחי לדגל התורה היתה מהדהדת. את ראשות העיר בני ברק הם מסרו על מגש של כסף לנציג 'הסיעה המרכזית', הרב זייברט, לאחר שהסירו את הווטו הידוע ולא הריצו כל מועמד מטעמם. כך נותר לו זייברט מועמד יחיד (ההערכות הן שעל רקע הברית עם גור, אוריאל בוסו יסיר מועמדות), והעיר בעלת הריכוז הליטאי הגדול ביותר, צפויה ליפול שדודה לידי המפלגה המתחרה בטרם קרב.  

גם באלעד העניינים יגעים. במסגרת ההסכם עם 'שלומי אמונים' נדרשה 'דגל התורה' להעניק תמיכתה לראש העיר המכהן ישראל פרוש, אולם הברית שנכרתה בין ש"ס-ויז'ניץ-גור עשויה להקרין גם על בעיר הקטנה, במסגרתה הוויז'ניצאים ככל הנראה ינהרו לטובת מועמד ש"ס יהודה בוטבול ובכך לאתגר דרמטית את סיכוייו של ישראל פרוש לכבוש בשלישית את ראשות העיר.  

 דרעי מקבל את לסרי וסרי

3.

וכעת אנו מגיעים סוף סוף לאשדוד.

הפיצול שאירע במפלגת 'יהדות התורה', שלראשונה מאז נוסדה בעיר הגיעה לישורת האחרונה בשני ראשים: מפלגת 'יהדות התורה' שכוללת את גור, ויזניץ והפלג (עץ), ומפלגת 'אשדוד התורנית' שמורכבת מבעלזא, דגל התורה והקהילות הכלל חסידיות – לא השפיע כלל על סוגיית בחירת ראש העיר. התמיכה בלסרי, שזכה לאהדתם של ראשי שתי המפלגות,  נראתה יצוקה מבטון.

התמיכה הזו התחזקה בעיקר בימים האחרונים, כאשר פורסמו הסקרים העדכניים שלימדו כי לסרי, שמגיע ליום הבחירות לאחר תפקוד מוצלח בימי המלחמה, רק חיזק והעצים את כוחו בעיר. אך ביומיים שלושה האחרונים מתרחש לו מפנה שאמור לגרום גם לראש העיר לכאבי ראש.

דרעי, מסתבר, לא ויתר על חלומו להדיח את ראש העיר, וזאת על אף שרבנים בכירים בתנועה הבהירו לו שהם לא יראו את הדחתו של ראש העיר שנחשב לעצם מעצמה של ש"ס, בעין יפה, והם אף יתנגדו לכך באופן מוצהר. זאת ועוד, הדחתו של לסרי, אם תהיה, תביא חד משמעית לעלייתו של אלי נכט, הלן גלבר או כצנלסון, כך שש"ס לא תפיק כל תועלת מכל סיטואציה שהיא.

ובכל זאת, מהדיווחים שאנו מקבלים עולה כי ש"ס שיגרה רמז עבה לשותפותיה בברית בית שמש-אלעד (ויתכן גם קריית גת) כי שיתוף הפעולה יהיה הרמטי וחוצה ערים - גם באשדוד.

לגודל המבוכה, בשונה מהערים בני ברק, אלעד ובית שמש שם הקרב על השליטה בראשות העיר, אזי במקרה של באשדוד, התועלת היחידה שש"ס מבקשת להפיק מהברית המדוברת היא הדחת לסרי והכתרת כצנלסון או אלי נכט. את ההשלכות והפרשנות מתוצאה שכזו נותיר לקוראינו. 

 צילום: באדיבות המצלם

4.

 

האם התרחיש הזה יקרה? גורמים באגו"י עמם שוחחנו אמנם אישרו את המידע הטרי וציינו כי בקשה כזו הועלתה, אך לדבריהם הבקשה הזו נדחתה על הסף.

"אילו ש"ס היתה מרוויחה מהמהלך והתמיכה המשותפת היתה מביאה להצלחתו של אמסלם לזכות בראשות העיר, היה על מה לדבר", אומר לנו בכיר באגודה. "אך במצב הנתון שבו לכל היותר נצליח לכפות סיבוב שני, כשבסופו מי שירוויח מהעניין יהיה כצנלסון – איזו סיבה יש לנו לתמוך במהלך?"

הגורם עמו שוחחנו מזכיר כי גם בתחילת הדרך וכאשר נטוו  להם החוטים הראשונים בברית ש"ס-גור, סיכמו אמנם הקודקודים (קרי: בבציק וזייברט) עם דרעי על הדחת לסרי, אך מי שטירפד את המהלך היו דווקא הנציגים המקומיים, בגיבויה המלא של וועדת הרבנים המקומית. 

"הם עשו זאת משום שהם ידעו שמהלך כזה לא יביא לנו כל תועלת, והם אכן הצליחו להוביל את המהלך ולטרפד את ה'דיל' שנטווה חודשים קודם לכן", הוא אומר וצופה כי "גם כעת, על אף שדרעי לא מרפה, התשובה שהוא יקבל תהיה לא באל"ף רבתי. עם כל הכבוד ל'ברית', אך לא נהיה מוכנים להתאבד".

חשוב לציין, במקביל, כי במפלגה המתחרה, ב'אשדוד התורנית' בראשה עומד הרב וובר, התמיכה בלסרי איתנה כפלדה, ושם אין כל הרהור שני. עם זאת, ההנחה של אותו בכיר באגו"י, כשיש להניח כי זו גם הנחת העבודה של מטה לסרי, היא שבימים הקרובים המטוטלת תנוע לכאן ולכאן, אך בסופו של דבר התמיכה בלסרי לא תשתנה. "לראש העיר יהיו כמה ימים של כאבי ראש, אך זה יעבור. התמיכה בו איתנה ועל אף הרחש-בחש בזירה הארצית, הדבר לא ישפיע על אשדוד", הוא אומר.

האמנם? לנו רק נותר לקוות שכך יהיה, אם כי בפוליטיקה, מי כמונו יודע, הבלתי צפוי הוא תמיד צפוי.

 

 

 

לטורים הקודמים: 

הפלונטר הגוראי והעקשנות הבעלזאית

מה יודעים האגודאים

מלחמת הכל בכל

 כך ניצחה הפוליטיקה הגושית

מעוניינים להגיב? לדווח ? צרו איתנו קשר במייל -[email protected]


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה